МІЖНАРОДНИЙ ФОНД
УКР ENG
 
news
/Forum/0_Forum.php

 

Швейцарська Конфедерація

 


 

 

 

 Дайджест  /  

 

Реформа правосуддя: судді без повноважень

 

У судах Вінницької області - 134 судді, із яких 35 - без продовжених повноважень

  За даними Громадського руху "ЧЕСНО. Фільтруй суд!", що робив дослідження минулого року, на Вінниччині була найбільша кількість недоукомплектованих судів - 17. І якщо у 2016 році суддів у області нараховувалось 162, то нині їх уже - 134, із яких здійснюють свої повноваження лише 99. Такий загальний "недокомплект" тягне за собою не тільки збільшення навантаження на самих суддів, а й розтягнення часу розгляду справ і відповідно - винесення рішень і вироків.

35 - без повноважень, 31 - у відставці

- Станом на 01.01.2016 р. у місцевих загальних судах Вінницької області фактична чисельність суддів становила 162 особи. Станом на 01.03.2017 р. фактична чисельність суддів становить 134 особи, із них без повноважень 35 суддів, у зв'язку із закінченням 5-річного терміну призначення. Із 01.01.2016 р. звільнено 31 суддю у відставку згідно із поданими заявами, - відповіли на інформаційний запит "Місту" у Територіальному управлінні державної судової адміністрації у Вінницькій області.
Найчисельніший за кількістю суддів у області - Вінницький міський суд. Там протягом 2016-2017 років троє суддів пішли у відставку. Наразі 16 суддів чекають продовження повноважень.
- Станом на 06.03. 2017 р. у Вінницькому міському суді здійснюють правосуддя 23 судді. Ще у 16 суддів закінчилися повноваження у межах п'ятирічного строку їх призначення, що у свою чергу призвело до значного навантаження суддів усіх спеціалізацій, - ідеться у відповіді Вінницького міського суду на інформаційний запит "Міста".
Однак непродовжені повноваження не означають, що судді не ходять на роботу. На роботу ходять, зарплату отримують, але судочинства - не здійснюють.
- Судді місцевих загальних судів Вінницької області, які не здійснюють відправлення правосуддя, отримують суддівську винагороду у розмірі посадового окладу - 16 тис. грн. (який не пройшов кваліфікаційного оцінювання), 24 тис. грн. (якщо пройшов кваліфікаційне оцінювання), - пояснюють у Територіальному управлінні державної судової адміністрації у Вінницькій області.

Звільнитися або пройти оцінювання

Над наповненням українських судів працює Вища рада правосуддя. Приміром, від початку року Вища рада правосуддя внесла подання Президентові України про призначення 168 суддів. Це судді зі списку тих, кого Верховна Рада мала ще минулого року обрати на посаду безстроково. Серед них - 9 суддів і із Вінницької області. Один із "кандидатів" - ще у лютому 2016 року пройшов переатестацію, але "чекає" на призначення і досі.
У 2016 році, у розпал законодавчих змін судової системи, розпочалася хвиля суддівських звільнень. Зміни до Конституції у частині правосуддя в Україні набули чинності у вересні 2016. Перед цим судді почали масово писати заяви (близько тисячі) на звільнення із різних причин. Із часом ці заяви дехто відкликав. Нині, за різними даними, суддівський кадровий голод у країні - до 40%.
- Сьогодні у судах Вінниччини залишилися судді, які бажають спробувати пройти оцінювання, й інша частина суддів, які, можливо, і не бажають його пройти, але стаж не дозволяє піти у відставку. Тому про якісне наповнення судів будемо говорити вже після конкурсу на суддю Апеляційного суду Вінницького округу, - розповів суддя Апеляційного суду Вінницької області Анатолій Кривошея. - Щодо кількісного, - то, дійсно, відставка багатьох суддів призвела до ускладнення роботи суддів в Україні, у тому числі і Вінниччини. У нас у суді при штаті є 58 суддів, а на роботі - 36. Тобто це 60% від штату. Така ж ситуація і по області. Наша палата, яка поштатно мала мати 22 суддів зараз має 12.

Призначення розглянуті у часі

  Наразі в Україні без повноважень - 800 суддів. Схоже, що громадсько-волонтерський "тиск" про звільнення суддів, призначених за часів Януковича, змусив нардепів зволікати із голосуванням. У той час, за підрахунками Руху "ЧЕСНО", чотири дні неголосування за суддів, які не здійснюють правосуддя, обходилось українцям у 1 млн. грн.
До літа 2017 року закінчаться повноваження ще у близько 1000 суддів.
Якщо раніше суддів призначала або звільняла Верховна Рада, то зараз ці повноваження отримала новостворена Вища рада правосуддя.

Валерія ЖОВТУН

Джерело: misto.vn.ua
15.03.2017

Сьогодні
19 червня 2018

Анонс подій:

 Архів заходів Центру>>


Опитування (архів)


підписатися на        розсилку новин з сайту
підтвердити підписку
нагадати пароль
відписатисяНаші публікації:

Архів публікацій>>


Вийшов новий номер Віснику Центру суддівських студій присвячений монiторингу доступностi, ефективностi та неупередженостi правосуддя в Українi


 
© 2001-2016. Центр суддівських студій. При копіюванні матеріалів та/або розміщенні їх у будь-якому інформаційному виданні -
посилання на Центр суддівських студій обов'язкове. E-mail: info@judges.org.ua, judges@i.com.ua

Підтримка сайту: Швейцарська Конфедерація