МІЖНАРОДНИЙ ФОНД
УКР ENG
 
news
/Forum/0_Forum.php

 

Швейцарська Конфедерація

 


 

 

 

 Дайджест  /  

 

Роль адміністративного судочинства у подоланні правового нігілізму

 

Одним з принципів адміністративного судочинства є верховенство права, відповідно до якого людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

Згідно зі статтею 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Однак, усвідомлене ігнорування вимог закону, цінностей права, зневажливе ставлення до правових принципів і традицій породжує таке суспільне явище як правовий нігілізм. Основними причинами виникнення правового нігілізму є низька правова культура як громадян, так і суб’єктів владних повноважень, наявність недоліків у законодавстві, зокрема його нестабільність й суперечність, недосконалий механізм виконання прийнятих законів, що породжує порушення прав та свобод пересічних громадян.

Як не прикро, але правовий нігілізм часто прослідковується у роботі суб’єктів владних повноважень, і характеризується, з одного боку, відвертим ігноруванням, порушенням, невиконанням закону, а з другого – навпаки, наданням законам значення певної чудодійної сили, здатної одним махом вирішити всі проблеми, наслідком чого є ухвалення все нових і нових законів мало не з кожного питання.

Підтвердженням правового нігілізму в органах державної влади та місцевого самоврядування є тисячі справ, які перебувають на розгляді в адміністративних судах. Варто зазначити, що найбільшу частину адміністративних спорів становлять соціальні спори стосовно оскарження протиправних дій або бездіяльності суб’єктів владних повноважень щодо нарахування та перерахунку пенсій та інших соціальних гарантій та виплат.

Дієвим важелем у подоланні правового нігілізму у діяльності суб’єктів владних повноважень є адміністративне судочинство, оскільки завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства.

Для розбудови громадянського суспільства і правової держави, передусім, необхідно позбавитись проявів правового нігілізму в органах державної влади й місцевого самоврядування.

Крім цього, подоланню правового нігілізму сприятиме створення умов для підвищення рівня правової культури населення, поліпшення якості законів і нормативно-правових актів та налагодження механізму їхнього виконання.

Варто зазначити, що Вінницький апеляційний адміністративний суд активно бере участь у просвітницьких програмах школярів та майбутніх правників. На базі суду регулярно проводяться різноманітні заходи: інтерактивні ігри, екскурсії, круглі столи та навчання. Також студенти та школярі можуть бути присутніми й на судових засіданнях.

Відділ узагальнення судової практики 

Джерело: Прес-служба ВААС
21.03.2017

Сьогодні
24 квітня 2018

Анонс подій:

 Архів заходів Центру>>


Опитування (архів)


підписатися на        розсилку новин з сайту
підтвердити підписку
нагадати пароль
відписатисяНаші публікації:

Архів публікацій>>


Вийшов новий номер Віснику Центру суддівських студій присвячений монiторингу доступностi, ефективностi та неупередженостi правосуддя в Українi


 
© 2001-2016. Центр суддівських студій. При копіюванні матеріалів та/або розміщенні їх у будь-якому інформаційному виданні -
посилання на Центр суддівських студій обов'язкове. E-mail: info@judges.org.ua, judges@i.com.ua

Підтримка сайту: Швейцарська Конфедерація