МІЖНАРОДНИЙ ФОНД
УКР ENG
 
news
/Forum/0_Forum.php

 

Швейцарська Конфедерація

 


 

 

 

 Дайджест  /  

 

Україна взяла на себе зобов’язання вирішувати питання щодо обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою виключно судом

 

У Верховному Суді України відбулася міжнародна конференція «Право на свободу та особисту недоторканність в Україні: перехід до верховенства права».

З доповіддю щодо спеціалізованих антикорупційних судів як ключового елементу реформ у сфері юстиції в Україні для досягнення верховенства права виступив начальник юридичного управління Національного антикорупційного бюро України Ігор Ярчак.

- Відсутність дотепер в Україні таких судів обумовлена прогалинами в чинному законодавстві, зокрема і в діючому Законі України «Про судоустрій і статус суддів», зауважив Ігор Ярчак. Доцільність створення спеціалізованих антикорупційних судів обумовлюється з точки зору проблематики, яка визначається суспільством.

На думку Ігора Ярчака, створення антикорупційних судів є виправданим, адже такі суди зможуть діяти у окремих категоріях справ як суди першої інстанції, а це, в свою чергу, дозволить максимально зменшити строк вирішення справ.

- Важливим також залишається питання компетентності суддів антикорупційних судів, а тому підбір претендентів на посаду суддів у антикорупційний суд має бути не менш прискіпливим, ніж до осіб, які працюють у правоохоронних органах чи прокуратурі, - наголосив Ігор Ярчак.

Суддя Європейського суду з прав людини від Ліхтенштейну Карло Ранзоні проаналізував у своїй доповіді питання, пов’язані з позбавленням волі в контексті статті 5 параграфа 1 (е) та (f) Конвенції про захист прав і основоположних свобод.

Карло Ранзоні нагадав, що зазначені підпункти статті 5 містять норми, пов’язані з випадками позбавлення свободи з метою медичного та соціального контролю, а також у зв'язку з імміграцією, пошуком притулку та екстрадицією.

Суддя ЄСПЛ зазначив, що у більшості справ, в яких робилося посилання на цю статтю, оскаржувалося примусове утримання в психіатричних лікарнях. У рамках підпункту (е) статті 5, Суд сформулював критерії, які дозволяють точніше визначити поняття «психічно хворий».

- Хворий, який примусово утримується в лікарні через «психічне захворювання», має право на здійснення періодичного огляду, а примусове утримання в лікарні не може тривати протягом невизначеного періоду, - підкреслив Карло Ранзоні. – Держава не може навмисно продовжувати курс лікування психічного захворювання особи, яка вже не має виражених ознак такого захворювання і очікує на звільнення місця в притулку, де забезпечується спеціальний догляд.

Голова Вищої кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатів Олександр Дроздов ознайомив учасників конференції з актуальними питаннями реалізації повноважень захисником у процедурі обмеження права на свободу й особисту недоторканність.

Олександр Дроздов виокремив проблеми, з якими стикаються адвокати під час вирішення питання про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою.

Голова Вищої кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатів наголосив на тому, що питання обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою не може бути вирішене без належного оформлення відповідного клопотання та достатньої доказової бази.

- У чинному законодавстві не врегульовані питання повноважень суду під час оцінки доказів, а також порядок визначення наданих доказів судом недопустимими, - зауважив Олександр Дроздов.

Про конституційні повноваження Вищої ради правосуддя в обмеженні права на свободу й особисту недоторканність суддів, а також про проблеми їх реалізації поінформував член Вищої ради правосуддя Андрій Бойко.

Андрій Бойко зауважив, що визначення меж недоторканності суддів зазнало певних змін у зв’язку з прийняттям нового Закону України «Про судоустрій та статус суддів» та Закону України «Про Вищу раду правосуддя».

- Згадані закони зберегли недоторканність судді навіть у випадку його затримання відразу після вчинення ним тяжкого чи особливо тяжкого злочину, - підкреслив Андрій Бойко.

Також член ВРП розглянув питання узгодженості процесуальних функцій між Вищою радою правосуддя та слідчим суддею, процесуальних строків розгляду подання Генерального прокурора чи його заступника про обрання запобіжного заходу, а також питань термінологічної неузгодженості між правовими категоріями.

Начальник відділу Департаменту виконання рішень ЄСПЛ Генерального директорату з прав людини та верховентва права Ради Європи Павло Пушкар розкрив у своїй доповіді зміст зобов’язання України виконати рішення Європейського суду з прав людини щодо захисту права на свободу й особисту недоторканність, а також вимоги щодо заходів загального та індивідуального характеру. Зокрема, доповідач окреслив проблеми, що виникають з рішень ЄСПЛ під час вирішення питання про особисту недоторканність, а також запропонував шляхи їх вирішення.

Павло Пушкар нагадав, що, ратифікувавши Конвенцію,Україна взяла на себе зобов’язання вирішувати питання щодо обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою виключно судом.

- Ці міжнародні зобов’язання, взяті Україною при вступі до Ради Європи, відображають зміст положення Європейської конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, а також зміст самої статті 5 Конвенції. Тобто стаття 5 має упередити будь-яке свавільне тримання під вартою, - зазначив Павло Пушкар.

Джерело: www.scourt.gov.ua
27.03.2017

Сьогодні
25 квітня 2018

Анонс подій:

 Архів заходів Центру>>


Опитування (архів)


підписатися на        розсилку новин з сайту
підтвердити підписку
нагадати пароль
відписатисяНаші публікації:

Архів публікацій>>


Вийшов новий номер Віснику Центру суддівських студій присвячений монiторингу доступностi, ефективностi та неупередженостi правосуддя в Українi


 
© 2001-2016. Центр суддівських студій. При копіюванні матеріалів та/або розміщенні їх у будь-якому інформаційному виданні -
посилання на Центр суддівських студій обов'язкове. E-mail: info@judges.org.ua, judges@i.com.ua

Підтримка сайту: Швейцарська Конфедерація