МІЖНАРОДНИЙ ФОНД
УКР ENG
 
news
/Forum/0_Forum.php

 

Швейцарська Конфедерація

 


 

 

 

 Дайджест  / Центр суддівських студій 

 

Велика Палата Верховного Суду розглянула кримінальну справу за заявою засудженого до довічного позбавлення волі

 

Велика Палата Верховного Суду розглянула кримінальну справу за заявою засудженого до довічного позбавлення волі з конфіскацією всього належному йому майна, якого було визнано винним у тому, що він у період з 1999 року до січня 2000 року за попередньою змовою групою осіб у складі банди з метою заволодіння майном потерпілих вчинив шість умисних вбивств, в тому числі вбивство дитини, на території м. Донецька.

Європейський суд з прав людини у справі «Буглов проти України» від 10 липня 2014 року встановив порушення Україною щодо заявника положень Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

Євросуд констатував, що заявник зазнав жорстокого поводження під час його перебування під вартою в міліції. Крім того, національний суд, продовжуючи тримання заявника під вартою, не вказав будь-яких причин для такого продовження. Зрештою, судді у Страсбурзі дійшли висновку про відсутність вагомих підстав для перегляду у місці обмеження свободи кореспонденції заявника, адресованої Європейському суду з прав людини, а також про надмірність покарання заявника за порушення правил її пересилання.

З огляду на рішення ЄСПЛ заявник просив у Великої Палати Верховного Суду скасувати рішення судів, ухвалених в його кримінальній справі, а саму справу закрити.

Велика Палата Верховного Суду відмовила у задоволенні такої заяви. Судді дійшли висновку, що повторний розгляд справи не є адекватним способом поновлення прав заявника, порушення яких визнані ЄСПЛ, оскільки такі порушення не є наслідком судових рішень, ухвалених на національному рівні і щодо скасування яких заявник звернувся до Верховного Суду.

Було встановлено, що заявник більше не зазнає негативних наслідків, оскільки вони відбувались в період 2000 – 2002 років. Крім того, за ці порушення конвенційних прав заявнику була присуджена компенсація моральної шкоди у розмірі 12 000 євро.

На виконання рішення ЄСПЛ Україна вже запровадила нове правове регулювання, що здебільшого вирішує проблеми забезпечення прав ув’язнених осіб, запобігає фактам жорстокого поводження із затриманими, втручання у таємницю їхнього листування, а також гарантує право на свободу й особисту недоторканість встановленням порядку продовження строків тримання під вартою.

В основі визнаних ЄСПЛ порушень прав заявника хоч і лежали процедурні помилки чи недоліки, однак вони не ставлять під серйозний сумнів результат кримінального провадження на національному рівні.

Велика Палата Верховного Суду врахувала Рекомендацію № R (2000) 2 Комітету Міністрів Ради Європи державам-членам щодо повторного розгляду або поновлення провадження у певних справах на національному рівні після ухвалення рішень Європейським судом з прав людини від 19 січня 2000 року. Судді дійшли висновку, що не в усіх справах, в яких ЄСПЛ встановив порушення Конвенції 1950 року, є підстави для скасування рішень національних судів і повторного перегляду кримінальних справ.

Джерело: supreme.court.gov.ua
21.02.2018

Сьогодні
20 травня 2019

Анонс подій:

 

 


Архів заходів Центру>>


Опитування (архів)


підписатися на        розсилку новин з сайту
підтвердити підписку
нагадати пароль
відписатисяНаші публікації:

Архів публікацій>>


Вийшов новий номер Віснику Центру суддівських студій присвячений монiторингу доступностi, ефективностi та неупередженостi правосуддя в Українi


 
© 2001-2016. Центр суддівських студій. При копіюванні матеріалів та/або розміщенні їх у будь-якому інформаційному виданні -
посилання на Центр суддівських студій обов'язкове. E-mail: info@judges.org.ua, judges@i.com.ua

Підтримка сайту: Швейцарська Конфедерація