МІЖНАРОДНИЙ ФОНД
УКР ENG
 
news
/Forum/0_Forum.php

 

Швейцарська Конфедерація

 


 

 

 

 Дайджест  / Центр суддівських студій 

 

Лаконічно про питання громадян щодо новел Кодексу адміністративного судочинства України

 

У Вінницькому апеляційному адміністративному суді наданням інформації громадянам чи то в паперовому, чи в електронному вигляді (через електронні мережі, Viber, WhatsApp, чат) займається відділ по роботі зі зверненнями громадян та юридичних осіб.

Однією з останніх найочікуваніших подій стало ухвалення нових процесуальних кодекси України – ЦПК, ГПК, КАС. Незважаючи на те, що вони набули чинності ще 15 грудня 2017 року, ще й досі виникає багато запитань як у роботі правників, так і в учасників судового процесу.

З початком набрання чинності новим Кодексом адміністративного судочинства України, поряд із звичними запитаннями, які учасники справи ставлять у телефонному режимі, збільшився інтерес до нововведень Кодексу.

Одним із найпоширеніших є запитання про порядок подання апеляційної скарги за новим КАС України.

Відповідно до статті 297 Кодексу адміністративного судочинства України, який набрав чинності з 15.12.2017, апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції. При цьому, відповідно до пп. 15.5 п. 15 розділу 7 «Перехідні положення» КАС України, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу. У разі порушення порядку подання апеляційної чи касаційної скарги відповідний суд повертає таку скаргу без розгляду. Тобто порядок подачі апеляційної скарги здійснюється відповідно до статті 186 КАС України (старої редакції).

Громадян часто хвилює нове поняття «відзив на апеляційну скаргу», яке у  попередній редакції КАС взагалі не застосовувалось.

Відповідно до статті 304 КАС України відзив на апеляційну скаргу подається протягом строку, встановленого судом  в ухвалі про відкриття апеляційного провадження. Подати відзив на апеляційну скаргу – це право учасника справи; відсутність такого відзиву не перешкоджає перегляду рішення суду першої інстанції.

У Кодексі також зустрічаються такі поняття, як типова справа та зразкова справа.

За змістом типова справа – це справа, у якій один і той же відповідач, а  підстави спору аналогічні, одні і ті ж норми права, аналогічні вимоги позивача. Наприклад, такими типовими справами можна вважати податкові спори щодо оскарження повідомлень-рішень.

Якщо таких типових справ кілька, то суд може звернутися до Верховного Суду і попросити його розглянути одну з типових справ як суд першої інстанції. При цьому якщо Верховний Суд погодиться прийняти до свого розгляду одну з таких типових справ, то така справа стане зразковою справою і надалі ставитиметься за приклад усім судам нижчих інстанцій. (Більше інформації за посиланням http://www.vaas.gov.ua/news/centr-suddivskix-studij-zmistovno-pro-zrazkovi-ta-tipovi-spravi-v-administrativnomu-sudochinstvi/).

Але найактуальнішим залишається питання повернення адміністративної справи до суду першої інстанції після апеляційного розгляду.

Справа в тому, що за новим КАС України  матеріали адміністративної справи повертаються до суду першої інстанції у п’ятиденний строк з дня  вручення постанови чи ухвали  учасникам справи. Звертаємо увагу, що лише після отримання судом поштового повідомлення про вручення копії рішення учасникам стає відомо дату отримання копії рішення.

Ще одним досягненням нового КАС України є так званий e-court.  Поступове переведення судового процесу із суто паперового в електронний є у час стрімкого розвитку технологій логічним рішенням.

Згідно з  КАС України електронний суд має повноцінно запрацювати вже до кінця 2018 року. Впровадження e-court у судову систему дасть можливість суду й учасникам судового процесу в електронній формі обмінюватися процесуальними документами, фіксувати судовий процес і брати участь у ньому дистанційно – у режимі відеоконференції. Тому підвищена увага учасників процесу до цього питання є цілком виправданою.

Новий КАС України, звісно, не обмежений перерахованими вище змінами і містить безліч інших нововведень і оновлень, які активно впроваджуються  у роботу, тому потрібно бути наполегливими й терпеливими, адже усе нове спершу лякає і лише потім дає позитивні результати.

Джерело: Прес-служба ВААС
20.04.2018

Сьогодні
16 лютого 2019

Анонс подій:Архів заходів Центру>>


Опитування (архів)


підписатися на        розсилку новин з сайту
підтвердити підписку
нагадати пароль
відписатисяНаші публікації:

Архів публікацій>>


Вийшов новий номер Віснику Центру суддівських студій присвячений монiторингу доступностi, ефективностi та неупередженостi правосуддя в Українi


 
© 2001-2016. Центр суддівських студій. При копіюванні матеріалів та/або розміщенні їх у будь-якому інформаційному виданні -
посилання на Центр суддівських студій обов'язкове. E-mail: info@judges.org.ua, judges@i.com.ua

Підтримка сайту: Швейцарська Конфедерація