МІЖНАРОДНИЙ ФОНД
УКР ENG
 
news
/Forum/0_Forum.php

 

Швейцарська Конфедерація

 


 

 

 

 Дайджест  / Центр суддівських студій 

 

До вишиванки доторкнусь руками…

 

Вишиванка – поема життя,
Закодована вічність в узорах.
Їй ніколи нема забуття:
Геній Роду не стерти на порох!

Ми первинні, як сонце й вода.
Колисала нас люля жар-птиці.
Україно! Ти знов молода –
Невичерпна духовна криниця…

Лель-Анатолій Загрудний. «Вишиванка».

 

17 травня 2018 року Україна святкує День вишиванки. Працівники Апеляційного суду Житомирської області вже традиційно долучилися до відзначення цього особливого дня.

Нічого дивного в тому немає, адже скромна вишита сорочка перестала бути лише елементом одягу: вона перетворилася на символ щирої української душі, символ, що передає генетичний код нашої нації. Чарівні нитки вишиванки пов’язали між собою сиву давнину й сучасний світ, поєднали наші душі й загартували волю, перенесли, наче на крилах, нашу славу, гордість і вірність від батька – до сина, від неньки – доньці.

Не одне століття український народ творив свою історію, культуру й мистецтво. Мова, пісня, вбрання стали самими характерними їхніми ознаками. Ідеали добра й краси, одвічне прагнення до прекрасного та високі естетичні принципи знайшли своє втілення й у рукотворному чуді наших майстринь – вишиванці та зробили її невичерпною скарбницею української культури й однією з найяскравіших сторінок духовної спадщини українського етносу.

Серед величезного багатства художньо-емоційних рішень кожен регіон України обрав тільки йому притаманну техніку зі створення  вишивки. До прикладу, на Поліссі (території сучасних Житомирської, Волинської, Рівненської та північних районів Київської, Чернігівської й Сумської областей) чи не найдовше у побуті, народному мистецтві, віруваннях зберігалися архаїчні елементи, які доносили відгомін ще праслов’янської традиції. Це відчувалося й у магії символів та знаків поліщуківських вишиванок.

У поліській вишивці майстрині використовували нескладні орнаменти, котрі утворювалися з ритмічного повтору окремих або вписаних один в другий ромбів, восьмикутних зірок, ламаних ліній, кругів, хрестів, які чергувалися з розетками, що мали чотири, шість або вісім загострених чи заокруглених країв. У вишивці поліського краю зосталося багато геометричних орнаментальних  фігур, які втілили в собі таємничу силу легенд та вірувань наших предків. У значній кількості орнаментальних мотивів геометричного характеру містився магічний смисл, що робив вишивку своєрідним оберегом від недобрих сил.

Власне для Житомирщини характерні такі техніки вишивки як хрестик, занизування, вирізування, обманка, вирізування-обманка, обманна мережка, мережка. Досить часто зустрічається також вишивка червоного з синім або чорним кольорами, що суцільно вкриває рукав сорочки. З геометричних фігур найчастіше для вишиванок використовували зигзаги, ромби, хрести, круги та особливо розетки.  Не менш популярні на Житомирщині й квітково-рослинні орнаменти: найдавніші – барвінок і берізка, потім ружки, хміль, виноград, яблучка, листочки. Такі орнаменти зустрічаються не лише на вишитих сорочках, а й на інших предметах народної творчості: наприклад, писанках.

Створюючи візерунок вишиванки, народні майстрині вплітали колись і вплітають зараз у свої чарівні узори разом з нитками неповторну музику натхнення…  Нехай бережуть вони чистою криницю української духовності і залишать її повною для прийдешніх поколінь, як зробили це для нас  наші пращури.

Джерело: Прес-служба Апеляційного суду Житомирської області
17.05.2018

Сьогодні
19 лютого 2019

Анонс подій:Архів заходів Центру>>


Опитування (архів)


підписатися на        розсилку новин з сайту
підтвердити підписку
нагадати пароль
відписатисяНаші публікації:

Архів публікацій>>


Вийшов новий номер Віснику Центру суддівських студій присвячений монiторингу доступностi, ефективностi та неупередженостi правосуддя в Українi


 
© 2001-2016. Центр суддівських студій. При копіюванні матеріалів та/або розміщенні їх у будь-якому інформаційному виданні -
посилання на Центр суддівських студій обов'язкове. E-mail: info@judges.org.ua, judges@i.com.ua

Підтримка сайту: Швейцарська Конфедерація