МІЖНАРОДНИЙ ФОНД
УКР ENG
 
news
/Forum/0_Forum.php

 

Швейцарська Конфедерація

 


 

 

 

 Дайджест  / Центр суддівських студій 

 

З рішення ВААС випливає, що орган місцевого самоврядування не мав права визнавати законність під’їзної дороги, якщо її не існувало на генеральному плані населеного пункту

 

Згідно з приписами Земельного кодексу України використання земель житлової та громадської забудови (під'їзної дороги) може відбуватись відповідно до генерального плану населеного пункту. А під'їзні дороги є об'єктами загального користування населених пунктів і бути переданими у власність не можуть.

Обставини справи: До Хотинського районного суду Чернівецької області звернувся позивач з позовом про скасування пункту 2 рішення дев’ятої сесії XXIV скликання Долинянської сільської ради від 02.08.2003.

Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначив, що сільська рада прийняла рішення, яким підтвердила існування під'їзної дороги до сусіднього будинковолодіння. Незаконність цього рішення проявляється в тому, що такого проїзду ніколи не існувало, а сусідка позивача тим самим облаштувала заїзд до свого будинковолодіння через його земельну ділянку.

Крім цього, оспорюваною частиною рішення зобов'язано домовласницю сусіднього будинковолодіння утримувати цю ділянку дороги в належному стані, включно і узбіччя цієї дороги шириною по 0,5 м.

Позиція адміністративних судів всіх інстанцій: Судами позовні вимоги задоволено, а п. 2 рішення дев'ятої сесії ХХІV скликання Долинянської сільської ради від 02.08.2003 скасовано.

Суди зазначили, що твердження позивача про порушення сільською радою його прав як користувача земельної ділянки, що закріплена за його будинком, є обґрунтованими, оскільки на генеральному плані села Долиняни немає під'їзної дороги від центральної дороги повз будинок позивача (який на час складання генерального плану був лазнею) через річку Черлену, що розділяє собою два будинковолодіння: позивача та його сусідки, а через земельну ділянку позивача будь-якого проїзду чи переходу не було.

Пунктом 2 оскарженого рішення сільська рада фактично створила під'їзну дорогу, яка в силу статті 83 Земельного кодексу України є об'єктом загального користування населених пунктів і не може передаватись у власність. При цьому з оскаржуваного рішення випливає, що така під'їзна дорога відведена сусідці позивача для користування будинковолодінням.

Ухвалюючи рішення, суди керувались статтею 39 Земельного кодексу України, відповідно до якої використання земель житлової та громадської забудови здійснюється відповідно до генерального плану населеного пункту, іншої містобудівної документації, плану земельно-господарського устрою з дотриманням будівельних норм, державних стандартів і норм.

Згідно з частинами першою та четвертою ст. 83 Земельного кодексу України землі, які належать на праві власності територіальних громад сіл, селищ, міст, є комунальною власністю. До земель комунальної власності, які не можуть передаватись у приватну власність належать, зокрема, землі загального користування населених пунктів (майдани, вулиці, проїзди, шляхи, набережні, пляжі, парки, сквери, бульвари тощо).

Отже, сільська рада перевищила межі своїх повноважень, визнаючи законність облаштування під’їзної дороги.

 Повний текст рішень можна знайти за посиланням: http://reyestr.court.gov.ua/ справа № 724/273/15-а

Джерело: Прес-служба ВААС
10.09.2018

Сьогодні
22 квітня 2019

Анонс подій:

 

 


Архів заходів Центру>>


Опитування (архів)


підписатися на        розсилку новин з сайту
підтвердити підписку
нагадати пароль
відписатисяНаші публікації:

Архів публікацій>>


Вийшов новий номер Віснику Центру суддівських студій присвячений монiторингу доступностi, ефективностi та неупередженостi правосуддя в Українi


 
© 2001-2016. Центр суддівських студій. При копіюванні матеріалів та/або розміщенні їх у будь-якому інформаційному виданні -
посилання на Центр суддівських студій обов'язкове. E-mail: info@judges.org.ua, judges@i.com.ua

Підтримка сайту: Швейцарська Конфедерація