МІЖНАРОДНИЙ ФОНД
УКР ENG
 
news
/Forum/0_Forum.php

 

Швейцарська Конфедерація

 

 

 

 

 Дайджест  / Центр суддівських студій 

 

Пільга з оподаткування надається на виготовлений товар/послугу внаслідок його переробки (обробки або іншого виду перетворення) у вигляді нового (іншого) товару

 

Правова позиція: Застосування нульової ставки оподаткування податком на додану вартість, передбаченої підпунктом 8 підрозділу 2 розділу ХХ ПК України, можливе за умови дотримання сукупності таких критеріїв:

- постачання товарів та послуг має здійснюватися виключно підприємствами та організаціями громадських об’єднань осіб з інвалідністю, які засновані громадськими об’єднаннями осіб з інвалідністю і є їхньою власністю;
- кількість осіб з інвалідністю за основним місцем роботи має становити не менше 50 % середньооблікової чисельності штатних працівників;
- фонд оплати праці таких інвалідів становить протягом звітного періоду не менше 25 відсотків суми загальних витрат на оплату праці, що належать до складу витрат виробництва;
- товари та послуги мають бути виготовленими безпосередньо таким підприємством;
- наявність реєстрації підприємства або організації у відповідному контролюючому органі на підставі позитивного рішення уповноваженого органу, відповідно до Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні".
Для того щоб вважати відповідну діяльність виготовленням, необхідно, щоб під час такої діяльності сума понесених на таку переробку витрат становила не менше ніж 8 відсотків ціни продажу таких виготовлених товарів.

Обставини справи: Підприємством «Дім» Чернівецького обласного товариства інвалідів «Мир та добробут інвалідам», основним напрямком діяльності якого серед іншого визначено, виробництво і реалізація будівельних матеріалів та напівфабрикатів, дотримано вимоги щодо кількості інвалідів, що працюють, - 50 % від загальної кількості працівників, та фонд оплати праці таких інвалідів, що перевищує 25% суми загальних витрат підприємства на оплату праці; сума витрат підприємства інвалідів на переробку (обробку) цементу навального та його подальше фасування становила не менше 8 % продажної ціни таких виготовлених товарів, що не заперечувалося сторонами під час розгляду справи в судових інстанціях.

Як вказує позивач, він проводить обробку цього товару задля відновлення властивостей та забезпечення належної його якості, що у розумінні абзацу 3 пункту 8 підрозділу 2 розділу XX ПК України вважається безпосереднім виготовленням товарів/послуг.

У період, який перевірявся ГУ ДПС у Чернівецькій області, позивач закуповував у ВАТ "Подільський цемент" насипний цемент, що відповідає вимогам ДСТУ Б В.2.7-46-96. Закуплений цемент вагонами доставлявся до підприємства, де здійснювався технологічний процес по обробці (відділенні сторонніх домішок) з метою відновлення, забезпечення його властивостей та якості, що дозволяло б здійснити його пакування на спеціальному дозувально-пакувальному обладнанні.

Відповідно до Сертифіката відповідності на портландцемент пакований з добавкою шлаку 6-20% марки 400 та марки 500 позивач є виготовлювачем такої продукції - цементу пакованого.

Отже, підприємством "Дім" здійснюється вхідний контроль, обробка, фасування, сертифікація, дослідження цементу у сертифікованій лабораторії.

Відповідно до висновку експертів за наслідками проведеної комплексної судово-економічної-товарознавчої експертизи:

1) операції з цементом навальним на підприємстві «Дім» відносяться до виду діяльності - обробка, переробка та пакування;
2) товар цемент пакований буде вважатися безпосередньо виготовленим підприємством "Дім".
За результатами проведеної відповідачем документальної позапланової виїзної перевірки складено акт, згідно з висновками якого позивачем порушено вимоги податкового законодавства, а саме: занижено податкові зобов`язання з податку на додану вартість, завищено заявлену суму бюджетного відшкодування податку на додану вартість, а також занижено додаткові зобов`язання по ПДВ.

Позиція адміністративних судів усіх інстанції:

Рішеннями адміністративних судів усіх трьох інстанцій адміністративний позов задоволено частково: скасовано податкові повідомлення-рішення про зменшення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість та про зменшення розміру від`ємного значення суми податку на додану вартість; зобов`язано відповідача виконати вимоги пункту 200.15 статті 200 Податкового кодексу України щодо надання органу казначейства у строки, визначені Кодексом, висновку щодо стягнення з Державного бюджету України суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість в сумі 402948 гривень.

Суди, дослідивши всі наявні у матеріалах докази, дійшли висновку про безпідставність доводів відповідача щодо того, що позивач не виготовляє цемент, а є пакувальником цієї продукції та незаконно використовує пільгу в оподаткуванні податком на додану вартість, передбачену пунктом 8 підрозділу 2 розділу ХХ Перехідних положень ПК України. Відповідно до частини 1 статті 14-1 Закону України від 21 березня 1991 року № 875-XII "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні", підприємства та організації громадських організацій інвалідів мають право на пільги зі сплати податків і зборів (обов`язкових платежів) відповідно до законів України з питань оподаткування. Застосовувати зазначені пільги такі підприємства та організації можуть за наявності дозволу на право користування пільгами з оподаткування, який надається на квартал, півріччя, три квартали, рік міжвідомчою Комісією з питань діяльності підприємств та організацій громадських організацій інвалідів.

Суди встановили, що позивач належить до  підприємств та громадських організацій інвалідів. Відповідно до Статуту основним напрямком діяльності підприємства, серед іншого, визначено виробництво і реалізацію будівельних матеріалів та напівфабрикатів. Фактично Позивачем здійснювалось виготовлення товарів/послуг внаслідок переробки (обробки, інших видів перетворення) у вигляді нового (іншого) товару.

Факт безпосереднього виготовлення нового товару (цементу пакованого) позивачем підтверджений також і висновком експертів від 17 жовтня 2019 року №2882 за наслідками проведеної комплексної судово-економічної-товарознавчої експертизи.

Суди акцентують увагу на тому, що операції з цементом навальним на підприємстві «Дім» належать до виду діяльності - обробка, переробка та пакування, а товар цемент пакований буде вважатися безпосередньо виготовлений підприємством "Дім".

Повний текст рішень можна знайти за посиланням: http://reyestr.court.gov.ua/ справа №2-а/2470/2451/11.

За інформацією відділу узагальнення судової практики 7ААС

Джерело: Прес-служба 7ААС
03.12.2020

Сьогодні
17 січня 2021

Анонс подій:

 

 

 


Архів заходів Центру>>

 


 

Опитування (архів)


підписатися на        розсилку новин з сайту
підтвердити підписку
нагадати пароль
відписатисяНаші публікації:

 

Архів публікацій>>

 


 

 
© 2001-2016. Центр суддівських студій. При копіюванні матеріалів та/або розміщенні їх у будь-якому інформаційному виданні -
посилання на Центр суддівських студій обов'язкове. E-mail: info@judges.org.ua, judges@i.com.ua

Підтримка сайту: Швейцарська Конфедерація