МІЖНАРОДНИЙ ФОНД
УКР ENG
 
news
/Forum/0_Forum.php

 

Швейцарська Конфедерація

 

 

 

 

 Дайджест  / Центр суддівських студій 

 

Судовий наказ - особлива форма цивільного судочинства, в межах якої суд позбавлений можливості додатково збирати докази та додатково з`ясовувати обставини правовідносин

 

Наказне провадження призначене для розгляду справ за заявами про стягнення грошових сум незначного розміру, щодо яких відсутній спір або про його наявність заявнику невідомо (ч.3  ст.19 Цивільного процесуального кодексу України).

Об’єднання співвласників багатоквартирного будинку (далі-ОСББ) звернулося до суду із заявою, в якій просило видати судовий наказ, яким стягнути солідарно з власників квартири заборгованість по сплаті внесків на утримання будинку і споруд та прибудинкової території, 3% річних  та інфляційних витрат.

Ухвалою  місцевого суду ОСББ було відмовлено у видачі судового наказу та роз`яснено заявнику його право на звернення з вимогами до суду у позовному порядку.

Перевіривши законність і обґрунтованість оскаржуваної ухвали суду, колегія суддів Херсонського апеляційного суду погодилася із висновком суду першої інстанції, що  в переліку вимог, за якими може бути видано судовий наказ, ст.161 Цивільного процесуального кодексу України не передбачає вимогу щодо стягнення заборгованості по внескам та платежам співвласників об’єднання.

Так, наказне провадження - це самостійний і спрощений вид судового провадження у цивільному судочинстві при розгляді окремих категорій справ, у якому суддя в установлених законом випадках за заявою про видачу судового наказу особи, якій належить право вимоги, без судового засідання і виклику стягувача та боржника на основі доданих до заяви документів видає судовий наказ, який є особливою формою судового рішення.

Із заявою про видачу судового наказу може звернутися особа, якій належить право вимоги, а також органи та особи, яким законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб.

При цьому, судовий наказ є особливою формою цивільного судочинства, в межах якої суд позбавлений можливості додатково збирати докази та додатково з`ясовувати обставини правовідносин.

Згідно з матеріалами цієї справи, рішення ОСББ щодо розміру внесків на утримання будинку і споруд та прибудинкової території було скасоване рішенням Господарського суду Херсонської області.

З огляду  на те, що  між сторонами виникли спірні правовідносини, колегія суддів апеляційного суду дійшла висновку, що заява ОСББ про видачу судового наказу не може бути задоволена.

Тож Херсонським апеляційним судом оскаржувану ухвалу залишено без змін.

 

 Нагадуємо:

  • Судовий наказ видається судом за результатами розгляду вимог, чіткий перелік яких визначений  ст. 161  ЦПК України.
  • Із заявою про видачу судового наказу може звернутися особа, якій належить право вимоги, а також органи та особи, яким законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб.
  • Суд розглядає заяву про видачу судового наказу без судового засідання і виклику стягувача та боржника на основі доданих до заяви документів.
  • Судовий наказ оскарженню в апеляційному порядку не підлягає, проте може бути скасований у визначеному ЦПК  порядку.
  • Боржник має право протягом 15 днів з дня вручення копії судового наказу та доданих до неї документів подати заяву про його скасування до суду, який його видав, крім випадків видачі судового наказу відповідно до пп.4,5 ч.1  ст.161 ЦПК України (ч. 1 ст.170 ЦПК України).
  • Також заява про скасування судового наказу може бути подана органами та особами, яким законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб.

Джерело: Прес-служба ХАС
08.12.2020

Сьогодні
18 січня 2021

Анонс подій:

 

 

 


Архів заходів Центру>>

 


 

Опитування (архів)


підписатися на        розсилку новин з сайту
підтвердити підписку
нагадати пароль
відписатисяНаші публікації:

 

Архів публікацій>>

 


 

 
© 2001-2016. Центр суддівських студій. При копіюванні матеріалів та/або розміщенні їх у будь-якому інформаційному виданні -
посилання на Центр суддівських студій обов'язкове. E-mail: info@judges.org.ua, judges@i.com.ua

Підтримка сайту: Швейцарська Конфедерація