МІЖНАРОДНИЙ ФОНД
УКР ENG
 
news
/Forum/0_Forum.php

 

Швейцарська Конфедерація

 

 

 

 

 Дайджест  / Центр суддівських студій 

 

Чи має право володілець авто на відшкодування матеріальної шкоди, завданої ДТП?

 

Херсонський апеляційний суд стягнув відшкодування матеріальної шкоди, завданої внаслідок ДТП

Чоловік звернувся із позовом про відшкодування матеріальної та моральної шкоди, пояснивши, що внаслідок ДТП він отримав тілесні ушкодження середньої важкості, а його автомобіль технічно пошкоджений. Просив стягнути зі страхової компанії відшкодування матеріальних збитків у розмірі 50 000 грн, а з винуватиці ДТП– 1344,18 грн. Також позивач просив стягнути відшкодування завданої моральної шкоди у розмірі 60 000 грн, яка полягала у душевних стражданнях внаслідок завданої шкоди здоров’ю, тривалого лікування, хвилювання через пошкодження автомобіля, вимушених змін у ритмі життя.

Рішенням суду першої інстанції з винуватиці ДТП стягнуто 30,000 грн в рахунок відшкодування моральної шкоди, а у задоволенні позовних вимог щодо стягнення коштів у рахунок відшкодування матеріальних збитків – відмовлено. Так, судом було встановлено, що автомобіль був переданий позивачу Управлінням виконавчої дирекції Фонду соціального страхування в Херсонській області у безоплатне користування на десятирічний строк відповідно до Порядку забезпечення осіб з інвалідністю автомобілями. Тому суд дійшов висновку, що на момент ДТП право отримання страхового відшкодування шкоди належало виключно Фонду соціального страхування як власнику авто, а не позивачу.

Колегія суддів Херсонського апеляційного суду не погодилася із висновком місцевого суду в частині відмови у задоволенні вимог позивача про стягнення відшкодування матеріальної шкоди.

Апеляційний суд звернув увагу, що позивач на момент ДТП керував транспортним засобом на достатній правовій підставі та був законним володільцем автомобіля. Відсутність права позивача на страхове відшкодування нівелює законодавчо закріплене право захисту належних володільцю майнових прав на підставі ст. 396 ЦК України та суперечить меті такого виду відповідальності, як відшкодування шкоди, заподіяної майну внаслідок ДТП.

При цьому, при вирішенні питання про розмір відшкодування страховиком майнової шкоди, колегія суддів виходила з того, що вартість відновлювального ремонту автомобіля перевищує його ринкову вартість на момент ДТП, тобто про те, що автомобіль є фізично знищеним і за вказаних обставин відшкодуванню підлягає різниця у ринковій вартості автомобіля до ДТП та після ДТП- 17 929,49 грн

Щодо відшкодування моральної шкоди, суд апеляційної інстанції погодився, що сума відшкодування, визначена судом з урахуванням конкретних обставин справи, тяжкості, глибини та тривалості моральних страждань, заподіяних позивачу та з урахуванням принципу розумності і справедливості.

Тож Херсонський апеляційний суд захистив право особи на відшкодування майнової шкоди, завданої внаслідок ДТП.

Справа № 766/4091/20

Джерело: Пресслужба ХАС
28.07.2021

Сьогодні
23 вересня 2021

Анонс подій:

 

 

 


Архів заходів Центру>>

 


 

Опитування (архів)


підписатися на        розсилку новин з сайту
підтвердити підписку
нагадати пароль
відписатисяНаші публікації:

 

Архів публікацій>>

 


 

 
© 2001-2016. Центр суддівських студій. При копіюванні матеріалів та/або розміщенні їх у будь-якому інформаційному виданні -
посилання на Центр суддівських студій обов'язкове. E-mail: info@judges.org.ua, judges@i.com.ua

Підтримка сайту: Швейцарська Конфедерація