МІЖНАРОДНИЙ ФОНД
УКР ENG
 
news
/Forum/0_Forum.php

 

Швейцарська Конфедерація

 

 

 

 

 Дайджест  / Центр суддівських студій 

 

Єгор Соболєв: Президент і ВР саботують люстрацію суддів

 

Голова люстраційного комітету Єгор Соболєв в розмові з DW розказав, як буде впроваджуватися закон про очищення влади в Україні та яка роль громадськості у забезбеченні цього процесу.

Закон "Про очищення влади" почав діяти лише 16 жовтня, і в той же день Кабінет міністрів України оголосив про звільнення 39 держслужбовців. Про те, як в реальності здійснюватиметься люстрація в Україні та яка роль громадськості в цьому процесі, DW поспілкувалася з одним з ініціаторів та розробників документа, головою Люстраційного комітету України Єгором Соболєвим.

Deutsche Welle: Пане Соболєв, який механізм люстрації передбачено, кого звільнять у першу чергу?

Єгор Соболєв: З державних органів мають бути прибрані люди, які не можуть пояснити походження свого майна та майна своєї родини, ті, які були начальниками за часів правління Віктора Януковича і допомагали йому будувати мародерський режим, а також люди, які походять з КДБ та керівних органів Компартії і Комсомолу.

Перевірка, згідно з законом, має розпочатися згори. Упродовж найближчих 10 днів - відлік почався 16 жовтня - усі керівники мають звільнити всіх підлеглих, якщо бачать у їхніх трудових книжках та особових правах інформацію про причетність до тих трьох категорій, які я назвав. Після цього почнеться перевірка всіх, хто залишився на посадах, і всіх, хто буде на ці посади приходити. Принцип той самий - згори, від прем’єр-міністра до останнього дільничного міліціонера.

Чиновники, які працювали за Януковича, але не вчинили злочинів, будуть звільнені також?

Участь у творенні того режиму, який зробив корупцію неймовірно масштабною, який побудував цілу машину мародерства, це вже є злочин. Я вже не кажу, що режим закінчився розстрілом людей, терором власного населення. Ми не кажемо, що всі люди, які були на державній службі, мають піти, але перші особи - так, йдеться про керівників районних державних адміністрацій, губернаторів, міністрів, голів адміністрацій Януковича, керівників служби безпеки, прокурорів. Вони всі повинні назавжди залишити державні органи влади.

Як громадськість може сприяти люстрації?

Ми написали закон так, щоб люди знали, що відбувається на кожному етапі. Про початок перевірки кожного посадовця, судді чи правоохоронця буде повідомлятися на сайті Міністерства юстиції України. Разом з тим, буде оприлюднюватися його люстраційна заява - що він є людиною, яка не підпадає під люстраційні критерії - і декларація про доходи і майно. Так само буде оприлюднюватися інформація за результатами перевірки, а людина - заноситися до реєстру люстрованих осіб. Щоб громадяни мали можливість доносити думку про факти або порушення під час перевірок, ми створимо спеціальний сайт і сформуємо спеціальну громадську раду з люстрації, яка також передбачена законом. За нашою ідеєю, до неї мають увійти, в першу чергу, журналісти, які спеціалізуються на розслідуваннях.

Чи підпадуть під закон про люстрацію судді, зокрема ті, які виносили рішення проти активістів Майдану?

Для цього є інший закон - "Про відновлення довіри до судової системи", який набув чинності ще в квітні. Згідно з ним, усі судді, які арештовували людей, давали санкції на прослуховування, забороняли зібрання під час Майдану, мають бути перевірені на предмет дотримання присяги. Порушення присяги автоматично означає звільнення з забороною повертатися в суддівську професію і позбавлення усіх пенсій та інших привілеїв чесного судді.

На жаль, цей закон фактично не виконується, тому що влада саботує делегування людей у комісію, яка має перевіряти суддів, і створення Вищої ради юстиції (ВРЮ). Минулу чинну ВРЮ розпустили, а нова не створюється через саботаж і згоду президента та Верховної Ради з цим саботажем. Крім того, згідно з ухваленим законом про очищення влади, судді також мають пройти перевірку на предмет того, чи можуть вони пояснити походження своїх статків. Якщо ні, то такий суддя буде звільнений.

Хто з високопосадовців, на Вашу думку, має піти з посади, згідно з законом про люстрацію, в першу чергу?

Кабінет міністрів уже оголосив, що 19 високопосадовців звільнилися за власним бажанням і ще 20 потраплять під звільнення.

На мою думку, серед людей, які усім відомі, має бути звільнений голова Служби безпеки України Валентин Наливайченко. Він є вихідцем із КДБ і закінчив Інститут розвідки імені Андропова КДБ СРСР. А закон вимагає, щоб всі люди, які працювали, співпрацювали або вчилися в КДБ, залишили наші державні органи.

Джерело: www.dw.de
17.10.2014

Сьогодні
08 серпня 2020

Анонс подій:

 

 

 


Архів заходів Центру>>

 


 

Опитування (архів)


підписатися на        розсилку новин з сайту
підтвердити підписку
нагадати пароль
відписатисяНаші публікації:

 

Архів публікацій>>

 


 

 
© 2001-2016. Центр суддівських студій. При копіюванні матеріалів та/або розміщенні їх у будь-якому інформаційному виданні -
посилання на Центр суддівських студій обов'язкове. E-mail: info@judges.org.ua, judges@i.com.ua

Підтримка сайту: Швейцарська Конфедерація