МІЖНАРОДНИЙ ФОНД
УКР ENG
 
news
/Forum/0_Forum.php

 

Швейцарська Конфедерація

 


 

 

 

 Дайджест  / Центр суддівських студій 

 

Судова реформа: опитування громадської думки, суддів, експертів

 

Опитування населення було проведено Фондом «Демократичні ініціативи імені Ілька Кучеріва» спільно з соціологічною службою Центру Разумкова з 19 по 24 грудня 2014 року. Опитано 2008 респондентів віком від 18 років у всіх регіонах України, за винятком АР Крим. Теоретична похибка вибірки – 2,3%.

Опитування проведено на замовлення Центру політико-правових реформ у рамках проекту «Подолання неформальних практик в судовій системі», фінансованого програмою МАТРА Посольства Королівства Нідерландів, та програми «Спідометр конституційної та судової реформ», фінансованої Європейським Союзом.

Необхідність проведення судової реформи в Україні підтримує більшість українських громадян, причому 46% вважають, що ця реформа є одним з найбільш нагальних завдань і має розпочинатися якнайшвидше. Ще 34% також відзначають потребу реформувати судову систему, але завважують, що наразі є більш актуальні завдання і з судовою реформою можна дещо почекати. Лише 1,5% українців не бачать особливої потреби в реформі правосуддя в Україні.

Часткові й обережні зміни судової системи як шлях її реформування підтримують лише 8% українців, а у непотрібності будь-яких змін взагалі впевнені лише 1%. Переважна частина суспільства вважає, що судова система в рамках реформи повинна зазнати серйозних змін. При цьому 46% вважають, що такі заходи мають носити радикальний характер і означати докорінні зміни практично всього у нинішній системі судочинства, а ще 34% вважають, що зміни мають бути істотними, але наголошують – абсолютно все міняти не можна.

Українські суди як соціальна інституція і надалі мають негативний баланс довіри-недовіри у суспільстві (-71%). Зокрема, в той час як довіряють судам 9%, недовіру їм виказують 81% українців. Якщо порівняти з 2013 р., рівень довіри до судів в українському суспільстві знизився (від 19% до 9%), а недовіри, навпаки, зріс (від 71% до 81%).

Абсолютна більшість населення зазначає, що в українських судах мають місце такі негативні явища, як корупція (94%), залежність суддів від політиків (80,5%) і від олігархів (80%), ухвалення замовних рішень (77%), кругова порука в системі правосуддя (73%), низький рівень моральності більшості суддів (66%), незрозумілість і закритість судових процесів для пересічної людини (52%), складність і заплутаність судової системи (50,5%).

Основним чинником, що негативно впливає на рівень довіри до судів в Україні, більшість населення вважає поширеність корупції в судах (74%). Інші чинники називалися значно рідше.

Найбільш поширеною пропозицією щодо змін у судовій системі стала ідея звільнення частини суддівського корпусу після проведення розслідувань – це підтримують 40% населення. Згадувалися й такі пропозиції, як запровадження майнової відповідальності суддів за незаконні рішення (31%), позбавлення суддів недоторканості та привілеїв (30%).

Призначення суддів має бути у компетенції спеціально створеного для цього органу, який був би незалежним від законодавчої та виконавчої влади і членами якого були би судді і представники громадськості – таку думку поділяють 43% українців. На другому місці – перетворення суддівської посади на виборну й обрання суддів громадянами на виборах (28%). Призначення суддів Президентом, Верховною Радою чи Верховним Судом підтримується однаково незначною часткою українського суспільства (4-5%).

Ідея призначення суддів на посаду пожиттєво в українському суспільстві підтримки не знаходить – за це виступають лише 2% населення. Натомість громадяни вважають, що суддів треба призначати на термін до 5 років (41%) або на термін до одного року, а згодом, в разі відсутності порушень і нарікань – до досягнення пенсійного віку (30%).

Найбільш ефективними методами громадського контролю за судами, на думку населення, є подання скарг на суддів до дисциплінарних органів (37%), оприлюднення інформації про поведінку, статки суддів та членів їхніх родин у ЗМІ (35%), звернення до правоохоронних органів щодо скоєних суддями злочинів (31%) та вибори суддів і можливість їх відкликання з посад виборцями (30%).

Більше

Джерело : Фонд «Демократичні ініціативи імені Ілька Кучеріва»

Джерело: www.civicua.org
12.02.2015

Сьогодні
10 грудня 2019

Анонс подій:

 

 

 


Архів заходів Центру>>

 


 

Опитування (архів)


підписатися на        розсилку новин з сайту
підтвердити підписку
нагадати пароль
відписатисяНаші публікації:

 

Архів публікацій>>

 


 

 
© 2001-2016. Центр суддівських студій. При копіюванні матеріалів та/або розміщенні їх у будь-якому інформаційному виданні -
посилання на Центр суддівських студій обов'язкове. E-mail: info@judges.org.ua, judges@i.com.ua

Підтримка сайту: Швейцарська Конфедерація