МІЖНАРОДНИЙ ФОНД
УКР ENG
 
news
/Forum/0_Forum.php

 

Швейцарська Конфедерація

 

 

 

 

 Дайджест  / Центр суддівських студій 

 

Зміни до Конституції: питання номер один — контроль над судовою владою

 

Концепцію змін до Конституції України планується затвердити 13 травня. На думку юристів, труднощі виникнути можуть, але вкластися в терміни цілком реально.

Парламент до кінця поточної сесії має затвердити законопроект про внесення змін до Конституції і остаточно внести ці зміни вже на наступній сесії. Про це заявив член Конституційної комісії Віктор Мусіяка.

Таким чином, у травні члени комісії вже можуть затвердити концептуальні основи і приступити до конкретних змін Конституції.

Детальніше про зміни основного закону і роботу Конституційної комісії в ефірі радіостанції Голос Столиці розповів експерт з конституційного права Олександр Москалюк.

Як ви вважаєте, члени комісії зможуть затвердити концепцію змін в Конституцію до середини травня?

— Тут немає проблем, тому що процес затвердження є достатньо швидким та легким. Інше питання, що членів комісії більше 70 осіб, і мені складно уявити, як вони будуть досягати між собою консенсусу з приводу внесення змін до Конституції. Але з точки зору саме затвердження цих змін жодних проблем не має бути.

Який момент може викликати більше суперечок?

— Є кілька таких принципових моментів. О дин з них — це питання внесення змін в розділ, який регулює місцеве самоврядування і зокрема процедуру призначення голів місцевих держадміністрацій. Тому що відповідно до попереднього варіанту проекту змін пропонувалося, щоб голови місцевих держадміністрацій призначалися і звільнялися президентом України. Очевидно, що Кабмін буде намагатися через своїх представників лобіювати зміни, за якими б голови місцевих держадміністрацій і призначалися, і звільнялися за участі Кабміну. Оскільки питання голів місцевих держадміністрацій та ОДА є надзвичайно актуальним, я думаю, з цього приводу будуть достатньо бурхливі дискусії і буде багато суперечок. Треба враховувати, що Конституція, окрім всього іншого, це такий акт політичного компромісу і акт певної політичної боротьби. Тому тут можливі різні позиції. Я думаю, що певні дискусії будуть також пов'язані з питаннями, наприклад, формування Вищої ради юстиції, тому що вона, по суті, опосередковано формує і органи судової влади. Кожна нова влада завжди прагне зробити так, щоб судова гілка влади не була незалежною. Тому на Вищу раду юстиції будуть прагнути посилювати свій вплив і президент, і Кабмін, і ВР.

З децентралізацією проблем не буде?

— Будуть проблеми. Теоретично можна вписатися в ті рамки, про які всі говорять, але на практиці це буде надзвичайно складно зробити, тому що ВР повинна влітку прийняти відповідні зміни, а потім вже їх затвердити конституційною більшістю в 300 голосів восени. Як ми бачимо, реально конституційної більшості у ВР на сьогодні немає. Якщо виходити з того темпу внесення змін, який задекларований, який необхідний в контексті мінських домовленостей, то треба, щоб всі працювали як годинниковий швейцарський механізм — точно і без проблем. А у нас навіть на рівні прийняття звичайних законів виникають певні нюанси. Тобто теоретично можна встигнути, а на практиці будуть нюанси.

В розділі прав, свобод і обов'язків людини ви б щось змінювали?

— Цей розділ, з точки зору написання Конституції, вважається одним з найкращих взагалі в світі. Тобто у нас існують певні питання з реалізацією прав людини, але ж це не залежить лише від Конституції. Якщо у нас передбачена безкоштовна медицина, то Конституція не може економічно її забезпечити. Наприклад, в конституції США відсутня більшість тих положень, які є в другому розділі Конституції України. Але реально рівень забезпечення по багатьох правах значно вищий.

Джерело: newsradio.com.ua
21.04.2015

Сьогодні
26 травня 2020

Анонс подій:

 

 

 


Архів заходів Центру>>

 


 

Опитування (архів)


підписатися на        розсилку новин з сайту
підтвердити підписку
нагадати пароль
відписатисяНаші публікації:

 

Архів публікацій>>

 


 

 
© 2001-2016. Центр суддівських студій. При копіюванні матеріалів та/або розміщенні їх у будь-якому інформаційному виданні -
посилання на Центр суддівських студій обов'язкове. E-mail: info@judges.org.ua, judges@i.com.ua

Підтримка сайту: Швейцарська Конфедерація