МІЖНАРОДНИЙ ФОНД
УКР ENG
 
news
/Forum/0_Forum.php

 

Швейцарська Конфедерація

 

 

 

 

 Дайджест  /  

 

Надійність фундаменту перебудови системи правосуддя перевіряє Конституційний Суд

 

Сьогодні Конституційний Суд України (КСУ) розпочав у формі усного слухання розгляд звернення Верховної Ради про надання висновку щодо конституційності законопроекту про внесення змін до Конституції України в частині правосуддя.

Суддею-доповідачем став Олександр Литвинов. На розгляді були присутні 13 суддів за умови необхідного кворуму в 12 чоловік.      

Нагадаємо, що метою запропонованих змін є вдосконалення конституційних основ правосуддя для практичної реалізації принципу верховенства права і забезпечення кожному права на справедливий судовий розгляд справи незалежним і безстороннім судом.      

Прийняті зміни мають сприяти реалізації повномасштабної судової реформи та оновленню суддівського корпусу відповідно до суспільних очікувань і згідно з європейськими стандартами, відновленню довіри громадян до судової гілки влади, а також забезпеченню належного функціонування прокуратури, адвокатури та системи виконання судових рішень.    

Зокрема запропоновані конституційні зміни щодо правосуддя мають забезпечити:  деполітизацію та незалежність судової влади шляхом зміни повноважень Верховної Ради України та Президента України у сфері правосуддя відповідно до міжнародних стандартів; зміну процедури формування та діяльності органів, відповідальних за суддівський корпус відповідно (конституційне закріплення повноважень Вищої ради правосуддя, більшість членів якої становлять обрані суддівським корпусом судді); підвищення вимог та професійних стандартів для суддівського корпусу через підвищення вікових та професійних цензів до кандидатів на посаду судді, запровадження конкурсного принципу призначення судді на посаду, уточнення і посилення гарантій незалежності та недоторканності суддів; обмеження імунітету суддів до функціонального, тобто встановлення заборони притягнення судді до кримінальної відповідальності за його юридичну позицію, викладену в судовому рішенні; гарантії щодо фінансування, а також захисту професійних інтересів суддів; удосконалення діяльності Конституційного Суду України та запровадження  інституту конституційної скарги.

Постійний представник Верховної Ради України в Конституційному Суді України Анатолій Селіванов, виступаючі в суді, зупинився на найбільш важливих фрагментах законопроекту, навів ґрунтовні аргументи з приводу дотримання парламентом процедури підготовки та внесення змін до Конституції України щодо правосуддя, високо оцінив безпосередньо зміст законопроекту, який став предметом обговорення в КСУ. Зокрема, він зазначив, що законодавець прийняв модель оновлення судової влади. З позиції конституційної методології аналіз змісту конституційних змін  повинен відбуватися в порівняльному і прогностичному аспектах, що дасть правильні висновки для підтвердження доктрини вищих цінностей: права людини, територіальна цілісність і суверенітет нашої держави. Зміст законопроекту відповідає сучасним вимогам суспільства -- провести перебудову, не корекцію, а саме перебудову конституційної моделі судової влади за новим планом і за новими підходами. Щодо деяких негативних  зауважень і засторог, які були надані КСУ окремими науковими установами, А.Селіванов вважає їх такими, що мають рекомендаційний характер, а самі зауваження науковців вимагають певних коментарів.  Постійний представник Верховної Ради України в Конституційному Суді України високо оцінює шанс появи позитивного висновку КСУ щодо конституційності змін Основного Закону в частині правосуддя. 

Розгляд справи в Конституційному Суді триває.

Сергій ДЕМСЬКИЙ.

Джерело: golosukraine.com
12.01.2016

Сьогодні
12 липня 2020

Анонс подій:

 

 

 


Архів заходів Центру>>

 


 

Опитування (архів)


підписатися на        розсилку новин з сайту
підтвердити підписку
нагадати пароль
відписатисяНаші публікації:

 

Архів публікацій>>

 


 

 
© 2001-2016. Центр суддівських студій. При копіюванні матеріалів та/або розміщенні їх у будь-якому інформаційному виданні -
посилання на Центр суддівських студій обов'язкове. E-mail: info@judges.org.ua, judges@i.com.ua

Підтримка сайту: Швейцарська Конфедерація