МІЖНАРОДНИЙ ФОНД
УКР ENG
 
news
/Forum/0_Forum.php

 

Швейцарська Конфедерація

 

 

 

 

 Дайджест  /  

 

Cудова влада не повинна бути нікому підзвітна – Владислав Голуб

 

Більше 80% українців не довіряють судам. Про їхню корумпованість зайве нагадувати. Корупційну систему у судах, яка за чверть століття перетворилася на монстра, зламати найважче, ніж у будь-якій іншій сфері. Після Революції Гідності нібито була добра воля влади і велике бажання повністю перезавантажити суди. Та певні зрушення відбулися лише нещодавно, коли було люстровано чотирьох одіозних суддів часів Януковича, і коли рада таки ухвалила зміни до Конституції в частині судової реформи. Саме у проекті змін до Конституції експерти вбачають реальний шанс для оновлення та очищення системи правосуддя. Поки президентські зміни до Конституції проходять всю необхідну процедуру, сайт Цензор.Nеt дослідив думку представників влади з приводу того, що робити з українськими судами.

Наприклад, міністр внутрішніх справ Арсен Аваков вважає, що треба йти шляхом, випробуваним на міліції вигнати всіх і набрати нових. «Ніхто, вже вибачте, не помре – і всі зрозуміють і погодяться, якщо в країні не буде функціонувати судове правосуддя протягом трьох місяців формування нових судів», – заявив Аваков.

Прокоментувати цю заяву і висловити свою думку з приводу реформи правосуддя Цензор. Nеt попросив народного депутата України, члена Комітету Верховної Ради України з питань правової політики та правосуддя та заступника члена Постійної делегації у Парламентській асамблеї Ради Європи Владислава ГОЛУБА.

– Якби пропозицію Авакова втілили на початку 2014 року, не було б правового колапсу. Тоді в країні приймалися рішення, більшою мірою, в політичній площині, – пояснює в коментарі Цензор. Nеt Владислав Голуб.

– Незважаючи на те, що цього не сталося, реформування судової гілки влади зараз має бути пріоритетом номер один. Ми можемо провести відмінну реформу поліції чи охорони здоров’я, але «на виході» все одно опиняємося в суді. А він одним своїм рішенням може нівелювати навіть найкращі зміни. Тому сюди потрібно спрямувати всі державницькі сили. Необхідно провести юридично-політичну процедуру. Звільнити всіх – це так звана «важка версія». Тому що ми отримаємо правову кризу. Адже в судах триває розгляд справ. Крім того, не потрібно забувати, що є таки й нормальні судді, для яких честь набагато важливіше, ніж одноразова вигода. Тому я виступаю за більш «м’який» варіант. Реформу судової системи нардеп пропонує почати з Вищої ради юстиції. Крім того, за його словами, необхідно скасувати подвійну касацію і підвищити зарплати суддям до європейського рівня.

– Перше – нормальне реформування Вищої ради юстиції. Потрібно його позбавити від політичного впливу. Друге – зміни повинні йти не знизу, а зверху. Треба залучати туди молодих людей з іноземною освітою, у яких інша правосвідомість. Тоді кожен суддя першої інстанції буде знати, що його рішення можуть скасувати, причому з наслідками дисциплінарного характеру особисто для нього. Ще потрібно прибрати подвійну касацію. Це зайва трата державних фінансів і затягування процесу. – Зарплати суддів , – вважає нардеп, – мають бути європейського рівня з соціальними гарантіями, але при додатковій дисциплінарної відповідальності. Тобто, якщо посадова особа на чомусь «погоріла», їй потрібно заборонити до кінця життя займати керівні посади.

У коментарі «ЧК» народний депутат Владислав Голуб зазначив, що зміни до Конституції в частині правосуддя тільки відкривають можливості для реформування судової системи. Наскільки ж ефективною буде реформа, залежатиме від тих законів, які будуть прийняті у подальшому на виконання, імплементацію конституційних змін. Владислав Голуб коротко пояснив суть реформи. За його словами, судова реформа передбачає позбавити парламентарів та президента впливу на суддівську кар’єру – вони не зможуть звільняти суддів. Це зможе зробити лише Вища рада правосуддя. Тільки судді приймають остаточні рішення з питань життя, і тому судова влада не повинна бути нікому підзвітна. Пропонується, що без згоди Вищої ради правосуддя суддю не може бути затримано або утримано під вартою чи арештом до винесення обвинувального вироку судом, за винятком затримання судді під час чи одразу ж після вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину. У той же час, у Конституції хочуть чітко закріпити норму, що суддю не може бути притягнуто до відповідальності за ухвалене ним судове рішення, за винятком вчинення злочину або дисциплінарного проступку. Нагадаємо, що це було вимогою Європи. Також у майбутніх суддів має бути не менше 5 років правничого стажу

Вік людини, яка може стати суддею має досягнути 30 років і бути не старшим 65 років. Призначатимуть суддів безстроково, усі майбутні судді мають навчатися 1 рік у Національній школі суддів України. Нинішні судді, аби залишитись на посаді будуть змушені пройти серйозну перевірку. Член Вищої ради правосуддя не зможе належати до політичних партій, профспілок, брати участь у будь-якій політичній діяльності, мати представницький мандат, обіймати будь-які інші оплачувані посади (крім посади голови Верховного Суду), виконувати іншу оплачувану роботу, крім наукової, викладацької чи творчої. Член Вищої ради правосуддя повинен буде належати до правничої професії та відповідати критерію політичної нейтральності. Законом можуть бути передбачені додаткові вимоги до члена Вищої ради правосуддя. Серед вимог до судді КСУ підвищили стаж професійної діяльності у сфері права, який має бути щонайменше 15років (сьогодні 10 років). Збережено норму, що суддя Консти туційного Суду України призначається на 9 років без права бути призначеним повторно У разі схвалення цих змін Конституційним судом, документ знову мають розглянути депутати. За нього повинні проголосувати, як мінімум 300 обранців.

За матералом видання Черкаський кур’єр №3 (105), 20 січня 2016 р

Джерело: live.ck.ua
20.01.2016

Сьогодні
29 травня 2020

Анонс подій:

 

 

 


Архів заходів Центру>>

 


 

Опитування (архів)


підписатися на        розсилку новин з сайту
підтвердити підписку
нагадати пароль
відписатисяНаші публікації:

 

Архів публікацій>>

 


 

 
© 2001-2016. Центр суддівських студій. При копіюванні матеріалів та/або розміщенні їх у будь-якому інформаційному виданні -
посилання на Центр суддівських студій обов'язкове. E-mail: info@judges.org.ua, judges@i.com.ua

Підтримка сайту: Швейцарська Конфедерація