МІЖНАРОДНИЙ ФОНД
УКР ENG
 
news
/Forum/0_Forum.php

 

Швейцарська Конфедерація

 

 

 

 

 Дайджест  /  

 

Суддя повинен реагувати на закон, а не на абревіатуру ГПУ

 

Прокурор ГПУ, помічник Віктора Шокіна Владислав Куценко в інтерв'ю телеканалу "112 Україна" розповів про розслідування справи Корбана, про справу "горіхової мафії" і як сьогодні працюють суди.

Влащенко: Сьогодні події тижні ми обговорюємо з прокурором Генеральної прокуратури, помічником генерального прокурора Владиславом Куценком.

Здрастуйте, Владиславе Ігоровичу. На цьому тижні Подільський суд Києва відпустив всіх обвинувачених у розстрілі даішників на Броварському проспекті. Справа тривала два роки. Якщо люди не винні, то, можливо, повинні бути покарані ті, хто вели цеслідство? Якщо люди винні, то чому підозрюваних у вбивстві відпускають без застави?

Куценко: Всі такі моменти регулюються у нас нормами і правилами КПК України, який, дійсно, потребує доопрацювання. Якщо люди не винні - вони мають право, за законом, подати відповідні скарги, щоб відновити свої права, і якщо це буде знову доведено в суді, правоохоронці, якщо вони приймали неправильні рішення, відповідатимуть за законом. Люди повинні скористатися правами, йти за кодексом. Суди сьогодні приймають досить різні рішення, але коли закон дозволяє відпустити - вони можуть цим скористатися. Дуже багато факторів впливає на тей запобіжний захід, який приймається. Можливо, ще буде апеляція.

- Якщо закон дозволяє відпускати без застави підозрюваних у вбивстві, то чому Корбана закон не дозволяє тримати під домашнім арештом?

- Геннадій Корбан підозрюється сьогодні в досить серйозних злочинах, у тому числі у створенні, діяльності злочинного угруповання, у викраденні людей, викраденні транспортних засобів, в серйозних фінансових зловживаннях. У тому числі нами зафіксовані тиск з його боку на свідків і спроба знищити документи. Виходячи з цих моментів, прокуратура наполягає виключно на утримання його під вартою, на період досудового слідства.

- Чи не вважаєте ви тиском на суд той факт, що ви проводите прес-конференцію за годину до апеляції?

- КПК дає прямо нам право розкривати ті чи інші моменти слідства, у разі потреби. З урахуванням тієї інформаційної війни, яку оголосив фактично захист Геннадія Корбана ГПУ, слідству, СБУ, ми змушені також реагувати і також повідомляти суспільству правду, ті дані, які маємо ми. Щоб з вуст Корбана не звучало повної нісенітниці, що, нібито, ми допитуємо Царьова, що у Корбана крадуть. Ми виходимо на прес-конференції за законом, з процесуального права.

- Деякі експерти кажуть, що коли ви на прес-конференціях розповідаєте про свої підозри, ви, фактично, тим самим розвалюєте справу.

- Ні в якому разі не розвалюємо. Зараз ведеться дуже багато експертиз. Документи, які ми показали на прес-конференції, лише мала частина з того, що ми виявили. Однозначно, буде проведена і почеркознавча експертиза, і ми будемо встановлювати, хто до цих грошей, про які ми сказали, мав відношення. І також будемо встановлювати тих правоохоронців, які з відповідними записками Корбана трусили його боржників, передавали справу з однієї прокуратури в іншу. Там же прямо вказано - хабар такому-то прокурору, і т. д. Будемо проводити експертизи.

- А чи буде опублікований обвинувальний акт?

- Сторона звинувачення практично вже готова підготувати і підписати обвинувальний висновок. Ми тупцюємо сьогодні на етапі визначення запобіжного заходу, а ми сьогодні за те, щоб перейти конкретно до слідства, розглядати роботу угруповання. Ми хочемо його пояснення з цього, а не по тому, чи хворіє він. Розглядати заяви людей, яких це угрупування тримало в підвалах; розглядати роботу цих благодійних фондів, які, нібито, працювали на волонтерів, а ми бачимо, що вони фінансували проекти політичні та злочинне угрупування. Ми готові переходити до обвинувального висновку. Але ми повинні виконати процедуру, провести все-таки в рамках досудового слідства допити, які нам постійно зриває захист. Ми готові, нам достатньо і місяці, але сторона захисту нам все зриває, затягуючи штучно процес.

- Є якась цифра, у скільки державі обійшлося затримання Корбана?

- Це складно порахувати, але ми це зробимо, оскільки країна повинна дізнатися і цю цифру. Тут були витрати і СБУ, на виїзд, і витрати прокурорів, і не тільки на його затримання, а й на перевезення до Києва, на медичний огляд. Це ще рано рахувати, виходячи з того, що творить сьогодні захист - у нас може бути ще багато сюрпризів.

- Цього тижня було повідомлення про знищення ритуального злочинного угруповання в Запоріжжі. Розкажіть, що це?

- Це ритуальний бізнес, ритуальна мафія, яку сьогодні ліквідує місцева прокуратура, разом із міліцією. Ми говоримо про заробляння на родичах померлих громадян. Той бізнес, за даними прокуратури, приносив щомісяця чорного відкату на рівні мільйона гривень. Депутат місцевої ради, Григорій Стогній, який має відношення до цього бізнесу, записував всіх, з ким спілкувався. Є записи його розмов з голосами, схожими на голоси відомих політиків, і з правоохоронцями.

- Що спільного у ритуального бізнесмена і у народних депутатів України?

- Він шукав "дах". І сьогодні він не зупиняється, шукає підтримку і в парламенті. Але я сподіваюся, що в Запоріжжі ритуальна мафія буде знищена.

- Що з справами Лукаш, Єфремова? Що у нас з кваліфікацією прокурорів-обвинувачів?

- До звинувачень у справі Лукаш ми ще не дійшли. Там ми теж тупцюємо на етапах запобіжного заходу. Лукаш - кваліфікований юрист, але й прокуратура має достатньо хороших, грамотних професіоналів. Нам сьогодні дійсно потрібна судова реформа, бо окремі судді не розуміють сьогодні і потреби часу, і правильність застосування закону.

- А ви з Єфремовим проводите якісь слідчі заходи?

- Ми завершили досудове слідство, підготували обвинувальний висновок, направили його до Печерського суду, але суд сказав, що наші прокурори не кваліфіковані, і повернув нам його. Ми звернулися в апеляцію, і апеляційний суд змусив Печерський суд розпочати розгляд справи Єфремова. У найближчі дні її почнуть слухати, по суті. Практично, цей період часу, через рішення Печерського суду, було дано Єфремову на вирішення тих чи інших завдань.

- На цьому тижні стало відомо, що чиновники Януковича зняті з переслідування Інтерполом через те, що українська сторона не змогла надати кваліфікованих доказів їхньої провини.

- Усі чиновники режиму Януковича, подані нами в міжнародний розшук Інтерполу, перебувають у розшуку. Ніхто їх з розшуку не знімав. Існує просто процедура: якщо їх захист подає скаргу, що, нібито, їх неправомірно шукає України, то в цей момент їх картка електронна блокується на сайті Інтерполу - але розшук не зупиняється, і їх можуть затримати в будь-який момент, якщо вони десь з'являться. Вільно по світу вони їздити не можуть.

- Геннадій Москаль зробив заяву, що група, яка була розстріляна у вересні 2015 року, на території Луганської області, була розстріляна не терористами, а українськими військовими. Чи це правда?

- Я впевнений, що після такої заяви Москаль передасть нам підтверджуючі документи, і ми почнемо провадження.

- Москаль сказав, що ця група заважала наркотрафіку, який з Афганістану йде через територію України в Європу. Якщо в Росії цей трафік прикривають співробітники ФСБ, то в Україні - їхні колеги з департаменту розвідки СБУ і Головного управління розвідки Міністерства оборони. Генпрокуратура буде відкривати якусь справу за цією заявою?

- Якщо він володіє такими фактами, то, природно, є всі підстави для відкриття кримінального провадження, більше того - про проведення терміново оперативних заходів з боку необхідних підрозділів. Суспільство має знати результати.

- Завтра Саакашвілі йде на допит з приводу горіхової мафії. На якому етапі ця справа?

- Працівникам ГПУ імпонує проведення антикорупційних форумів, на яких йде реальна інформація про боротьбу з корупцією, з організованою злочинністю. Але тільки ми просимо їх учасників не просто про це розмовляти, а передавати матеріали прокуратурі. Саакашвілі йде до нас в якості свідка, і ми йому за це вдячні. Людина, яка заявляє про злочин - свідок. Це процесуальний статус. Що стосується горіхів, то цю справу зареєстровано прокуратурою, і нами зареєстровано кримінальне провадження щодо порушень на митниці. Ось про це ми і хочемо з ним поговорити, як зі свідком.

- Сакварелідзе навесні 2015 обіцяв, що за рік він реформує прокуратуру України. На якому етапі сьогодні реформування? Коли воно завершиться?

- Як це і було прописано законом, до 15 грудня 2015 року ми завершили етап реформування місцевих прокуратур. Створені місцеві прокуратури по всій країні, щодо керівників та їхніх заступників було проведено відкритий конкурс. Омолодився істотно керівний склад прокуратури - до 70% до 40 років люди. Головне завдання - змінити підхід до роботи. Створився новий структурний підрозділ - Антикорупційна прокуратура, призначений керівник, і навесні у нас також будуть створені нові органи. Це - кваліфікаційна комісія прокурорів і рада прокурорів, колегіальні органи, які братимуть участь в прокурорському самоврядуванні, і давати свої рекомендації про призначення або про звільнення прокурорів з посади. Адміністративний порядок призначення прокурорів значно демократизується. Реформа ще не закінчена - вона йде.

- Чи може бути таке, що на сайті ГПУ буде оприлюднено звіт про гроші, які дали колеги із США на проведення реформи?

- Насправді, які гроші прийшли, і чи прийшли вони - компетентний відповісти один чоловік, Давид Сакварелідзе, який вів переговори з нашими західними партнерами. Я думаю, що на будь-який запит журналістів він дасть інформацію.

- З 1 березня набуває чинності закон "Про Національне бюро розслідувань". Що буде змінюватися на практиці?

- По-хорошому, з цієї дати ми повинні передати їм всі справи, і саме з цього моменту у нас повноважень, саме по слідству, немає. Процесуальними керівниками залишаємося ми - прокуратура. Але можуть виникнути певні моменти, якщо раптом керівництво цієї служби не буде призначено - не будуть проведені конкурси. Тут треба переглянути ось цей перехідний період. Якщо вони будуть призначені, укомплектовані - проблем немає. Ми передаємо всі справи: у нас функція процесуальних керівників, у них - функція слідства. Ми готові їм все передавати, в конкурсах, які вони будуть проводити, я певен, приймуть участь грамотні слідчі з Генпрокуратури, які, в разі перемоги, перейдуть на роботу в бюро.

- Як ви ставитеся до адвокатів і до їх ролі?

- Я з великою повагою ставлюся до адвокатів і до їх ролі в системі правосуддя. Адвокати повинні бути, інститути відповідні повинні бути з підготовки адвокатів - наших опонентів. Робота прокурорів і адвокатів це, в принципі, робота партнерів, з рівними процесуальними правами.

- Чому викликають на допит адвокатів Корбана, якщо адвокат не може бути викликаний на допит у справі клієнта?

- Ми викликаємо адвокатів Корбана окремих, а їх у нього десятки, не щодо питання захисту цього клієнта, а безпосередньо по їх діяльності в злочинному угрупованні. Так сталося, що це злочинне угруповання має і юридичний блок, і блок силовий, який захоплював людей, і фінансовий. Якби у нас не було доказової бази їх минулої роботи і взаємодії – аудіо-, відеофіксації, але, на жаль, за окремими адвокатами Корбана у нас є докази, які можуть підтверджувати їх участь в угрупованні.

- Чи є у вас статистика про відмови звинуваченням у суді?

- У нас є відповідний підрозділ, який займається підтримкою державного обвинувачення в суді. Вони ведуть таку статистику, в першу чергу для того, щоб працювати над помилками, дивитися, де нам посилюватися, де подавати відповідні документи на суддю, якщо ми явно бачимо неправосудне рішення, і де підвищувати кваліфікацію наших прокурорів, які представляють інтереси обвинувачення в суді.

- У чому причина того, що суди стали частіше відмовляти прокурорам в їхніх зверненнях?

- Суддя повинен реагувати на закон, а не на абревіатуру - ГПУ. Якщо адвокат веде грамотно захист, доводить невинність свого клієнта - ми аплодуємо таким адвокатам. Але є сьогодні і проблеми з суддями. Нікуди не зникла корупція з судів, нікуди не пішло в окремих судах телефонне право. Судова реформа назріла більш ніж.

- А в ГПУ корупція зовсім зникла?

- Корупцією хворе все наше суспільство. Реформа в ГПУ, яка проходить, вона спрямована якраз, в тому числі, і на те, щоб зменшувати корупційну складову.

- Чому випущений на свободу і приступив до своїх службових обов'язків раніше затриманий директор департаменту Державної служби експортного контролю України, який вимагав від одного з підприємств неправомірну вигоду в сумі 250 тис.доларів?

- Рішення про те, щоб випустити на свободу, приймає суд. Але це не означає, що припинено кримінальне провадження. Ми - прокурори і слідчі, продовжуємо по ньому працювати. Суддя вважає, що він не втече від слідства, тому приймає таке рішення. Чому його поновили на роботі - це питання безпосередньо до його керівників. Якщо судом не приймається необхідне рішення про заборону людині обіймати посаду, тимчасово, на період слідства, вона може працювати. Якщо в прокуратурі прокурор в чомусь підозрюється, ми паралельно проводимо службову перевірку, не чекаємо слідчих моментів, наприклад, як щодо "діамантових", так званих прокурорів - вони звільнені. А тут питання до керівництва його: провели вони службову перевірку, чи ні? Я б провів на їхньому місці, і прийняв би рішення.

- У 2015 році заступник генерального прокурора Давид Сакварелідзе заявив, що йому пропонували хабар у 10 млн доларів, як зарплату, на місяць. Чи було порушено кримінальну справу за цією заявою?

- Чи була офіційна заява від нього - я не готовий відповісти.

- Якщо топ-менеджер на державній службі робить гучні заяви про чиїсь злочини, і не подає про це заяву, чи мають право відповідні профільні структури самі порушувати кримінальні справи?

- Є стаття 214 КПК України. Якщо ми маємо підписану заяву про вчинення злочину, то це бездоганна підстава вносити дані в єдиний реєстр і починати кримінальне провадження. Якщо ця заява в пресі, то тут ситуація двояка. Слідчий або прокурор, який виявив цю заяву в пресі, якщо вона підпадає під ознаки злочину, може внести в ЄРДР - єдиний реєстр досудових розслідувань, і почати кримінальне провадження.

- У пресі обговорювалося, що американці в обмін на зняття Шокіна зі своєї посади пропонують транш в один мільярд доларів на реформи. Що ви про це знаєте?

- Ми вважаємо, що це повна дезінформація, і знову спроба розпочати інформаційну війну з ГПУ ось таким цікавим способом. Тим, хто це все придумав, ми вдячні, що Віктора Шокіна оцінили в один мільярд доларів. Це все спроби знову почати розмови про кадрові моменти в ГПУ. Там немає правди, під цим.

- Яка, по-вашому, краща книга або кращий фільм про боротьбу з мафією?

- "Острів скарбів". Там була велика мафія на кораблі, і її знищили.

- Чи буваєте ви вдома у В. Шокіна? Чи святкуєте ви разом якісь урочистості, дні народження і т. д.?

- У нас виключно службові взаємини. Не буваю.

- Чим закінчилася кримінальна справа про отримання вами хабара в 253 000 грн, як писали в пресі, - це в Запоріжжі. А 5 червня 2012 на вас було відкрито ще одну справу - за "отримання хабаря в розмірі 132 000 грн".

- Стосовно мене ніколи не було відкрито ніяких кримінальних проваджень. Я це заявляю офіційно. Ці "вкидання" в пресу почалися після ситуації з Г. Корбаном. Тоді стали писати про моє пальто, про інші речі. Ніколи у мене і по мені не було ніяких кримінальних проваджень. Єдине, коли я був на допитах - це в якості свідка, коли ми боролися із злочинним угрупуванням Анісімова в Запоріжжі. Там, в якості свідка, я давав свідчення про те, як крали бюджет і землю.

- А пальто ви носите?

- Природно. Зима. І воно коштує зовсім не ті гроші, які називалися.

- Чому депутату Парасюку відмовили в можливості взяти на поруки учасників Драгобратського конфлікту? Адже якимось депутатам це вдалося, а Парасюку відмовили?

- Так, двох учасників взяли на поруки окремі депутати, але ніяк не Парасюк. Його поведінка починає втомлювати суспільство: неподобство в судах, прокуратурі, кинутий був мікрофон в голову прокурору, пляшка з водою. На поруки дають тому, хто заслуговує довіру в суспільстві. Коли людина приходить до суду і не знає, що таке закон - довіряти їй не можна. І йому відмовили.

- Яка ваша зарплата?

- Зараз, з усіма надбавками, трохи більше 10 000 грн.

- Який дохід у вашої дружини?

- Близько 2500 грн.

- Як ви живете на такі гроші? Ви ж на машині їздите, заправляєтеся, їздите у відпустку?

- Службового автомобіля у мене немає. Живу я недалеко від своєї роботи.

- Але ці 12500 грн - невеликі гроші. Депутати, наприклад, скаржаться. Вам вистачає?

- Говорити про те, що зарплати вистачає, буде неправдою. Але якщо врахувати, скільки у нас сьогодні отримують викладачі, вчителі... Вибачте. Скаржитися на зарплату прокурора - соромно.

- Чи проводила Генпрокуратура перевірку отримання заступником генпрокурора В. Каськом квартир, і якщо проводила, - які результати цієї перевірки?

- Наскільки мені відомо, на сьогоднішній день ніяких перевірок стосовно В. Каська не проводилося. Ця інформація була в пресі. Якщо надійде офіційна заява, ми будемо реагувати.

- Від кого має надійти це офіційна заява?

- Таку заяву може написати хто завгодно.

- Чи будуть розслідувані події, які відбувалися 6 квітня 2014 в Донецьку й у Луганську, коли генерал Ярема відмовився від повторного звільнення будівлі ОДА в Донецьку, а луганська міліція відступила вбік після того, як працівники СБУ протягом 6 годин утримували будівлю. Міліція їх не підтримала. Це серйозний посадовий злочин. Чи проводив хтось перевірку за цими злочинами?

- Я впевнений, що за всіма моментами, де ми бачимо порушення законності, однозначно будуть проведені перевірки. Цим у нас трохи інше управління займається.

- Але пройшло вже стільки часу!

- Я поставлю питання своїм колегам, і про ці речі ми з колегами поговоримо пізніше.

- Чи покарані хтось із посадових осіб у Мукачівській справі? Я маю на увазі місцевих начальників СБУ, міліції і т. д.

- Говорити про покарання можна тоді, коли буде ухвалено рішення суду, коли за його рішенням людина буде визнана винною. Тоді й буде покарання. Зараз там йде серйозне кримінальне провадження, де фігурують окремі посадовці, незважаючи на їхні посади і партійну приналежність - це я вас запевняю.

- Чи має нардеп Пашинський відношення до рейдерського захоплення фабрики "Житомирські ласощі"?

- Не готовий відповісти - не маю такого дозволу слідчого.

- Три причини залишити Шокіна на посаді генерального прокурора України?

- Він виконав усі завдання щодо реформування прокуратури, поставлені в 2015-му році. Віктор Шокін - високий професіонал своєї справи. Він працював і слідчим, і прокурором, він знає справу. Керувати структурою повинен професіонал. Якщо прийде людина з вулиці - вона розвалить систему. І - порядність. Не в кожного керівника сьогодні це є.

- Вельми дякую, Владиславе Ігоровичу.

Джерело: nk.org.ua
28.01.2016

Сьогодні
08 липня 2020

Анонс подій:

 

 

 


Архів заходів Центру>>

 


 

Опитування (архів)


підписатися на        розсилку новин з сайту
підтвердити підписку
нагадати пароль
відписатисяНаші публікації:

 

Архів публікацій>>

 


 

 
© 2001-2016. Центр суддівських студій. При копіюванні матеріалів та/або розміщенні їх у будь-якому інформаційному виданні -
посилання на Центр суддівських студій обов'язкове. E-mail: info@judges.org.ua, judges@i.com.ua

Підтримка сайту: Швейцарська Конфедерація